Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Küçültme

Meme küçültme; Ameliyatlarında bence en önemli durum kişinin sağlığıdır. Yani kronik hastalıklardan şeker hastalığı diğer kronik hastalıklar,  sigara içimi gibi bunlar yaranın iyileşmesini geciktiren durumlardır. Özellikle sigara içmek meme küçültme ameliyatı sonrası izlerin daha iyi iyileşmesine engel olan durumlardır.

Bunların mümkün olduğu kadar olmaması ve hasta şeker hastası ise düzgün,  düzenli takipte olan birisi olmalıdır. Meme küçültme ameliyatı yaklaşık olarak üç buçuk dört saat arasında süren ameliyatlardan biridir. Maksimum genellikle bir gece hastanın hastanede yatması gerekir. Ertesi sabah ise hasta taburcu olabilir.

Meme küçültme ameliyatı çok fazla sıkıntılı bir ameliyat değildir. Hasta kısa sürede günlük yaşantısına devam edebilir. Kısaca bir karın germe ameliyatından daha kolay bir ameliyattır.

Sigara faktörü ve özellikle şeker hastalarında doktor kontrolünde ve düzenli ilacını kullanan hastalara rahatlıkla yapılabilir. Hasta ayrıca yara bakımını,  banyolarını düzenli bir biçimde yaparsa hiçbir sıkıntı yaşamadan yaklaşık 3 hafta içinde normal hayatına tamamen devam etmesi mümkün olur.

Meme Küçültme Öncesi

Ameliyata karar veren hastalar geçmişinde ve ailesinde meme kanseri vakası olup olmadığı konusunda da doktoru bilgilendirmesi gerekir. Hastane koşullarında yapılan ve genel anestezi altında yapılan ameliyatlardır. Yaklaşık olarak 2 buçuk 3 saat gibi bir sürede tamamlanır. Hasta ameliyattan önce anestezi doktoru tarafından anestezi kontrolü yapılır.

Bir takım tetkikleri yapılır.  Ameliyattan sonra yapılan işlemin sonucu ameliyatın ertesi günü fark edilir.  Fiziksel olarak genellikle sırt ağrısı gibi sırtında ağırlık hisseden hastalarda bu rahatlama hemen fark edilir.  Ameliyattan önce kan sulandırıcı ilaç kullanılması durumunda bunun kesilmesi doktor tarafından hastaya söylenir.

Meme Küçültme Sonrası Bilinmesi Gerekenler

meme küçültme fiyatları

Bu operasyondan sonra hasta bir gün hastanede kalır ameliyatta takılan diren hastadan çıkartılır ve hasta taburcu edilir.  Dikişlerin alınması için hasta bir hafta sonra doktor kontrolüne gelir ve 2-3 hafta sonra günlük yaşamına devam eder.

Bu süre içinde hastanın takmak zorunda olduğu özel bir sutyen vardır ve bu özel sutyen ameliyat sonrasında takılmak zorundadır.  Aynı zamanda bu sutyen takıldığında hastalar ve rahatlamaktadır.  Ameliyattan sonra bir iki gün ağrı olsa da bu doktorun reçete edeceği ağrı kesicilerle ortadan kaldırılır ve hasta günlük yaşamına devam edebilir.

Göğüs Küçültme Sonrası Çok Ağrı Olur mu?

Bu operasyon yaklaşık olarak 2 buçuk 3 saat süren operasyonlardan biridir.  Ameliyat sırasında hastaya diren takılır ve taburcu olurken diren çıkartılır.  Operasyon sonrasında hastada ilk gün ve bir iki gün içi için ağrı olabilir.

Ancak bu ağrılar hastayı rahatsız edecek çok büyük ağrılar değildir. Doktorun reçete edeceği ağrı kesicilerle rahatlıkla geçirilebilir ve hasta ilk 3 günden sonra ağrılar hafifleyerek hızla iyileşme sürecine girer.

Göğüs Küçültme Sonrası İz Kalır Mı?

Bu operasyonlar hangi teknikle yapılırsa yapılsın iz kalır. Ancak yapılan operasyon estetik operasyon olması sebebiyle memede oluşacak izler rahatsız edici düzeyde izler değildir. Başlangıçta kırmızı olarak görülen dikiş izleri daha sonra beyazlar ve ince bir çizgi halini alır.  Genellikle estetik açıdan rahatsız edici bir durum değildir.

Göğüs Küçültme Riskleri Nelerdir?

Meme küçültmenin riskinden daha çok genel anlamda her ameliyatta olan risklerde bu ameliyatta olabilir.  Bilinen en önemli riskler kanama,  yangı,  meme başı ve duyarlılığın değişmesi riski operasyon sonrasında oluşan risklerdir.

Bunlar estetik dikişler olduğu için genellikle çok belli olan kötü görünen izler değildir.  Ameliyat sonrası oluşacak olan ağrı bu da beklenen normal durumlardan biridir. Memede sertlik oluşabilir.

Operasyondan sonra yara iyileşmesinde gecikme yaşanabilir.  Nadir olarak da alerjik reaksiyonlar görülebilir.  Bütün bu riskler minimum düzeyde olma olasılığı düzeyindedir.  Genellikle bunlar olmaz bunların olma olasılığı minimum olsa vardır.

Göğüs Küçültme Kansere Sebep Olur Mu?

Kadınların endişe ettikleri durumlardan biri de meme küçültmenin operasyonları meme kanserine sebep olup olmadığıdır. Meme kanserine sebep olan operasyonlar değildir.

Tam tersi plastik cerrahlar bilim insanları meme küçültmenin operasyonları meme kanseri riskini azalttığını söylemektedir.  Dolayısıyla böyle bir riskin bağlı olarak geliştiği bilgisi araştırmalarda yoktur.

Meme Küçültme Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Operasyonundan sonra hastalar 3-4 hafta özel bir sutyen takmak zorundadır.  Bunun yanı sıra 2 ay ağır işler yapmak,  ağırlık kaldırmak ve ağır sportif faaliyetler yapmak sakıncalıdır.  Ancak hasta 3 hafta ile 6 hafta arası iyileşme sürecini tamamladıktan sonra günlük rutin yaşamına dönebilir.

Meme Küçültme Fiyatları 2023

Fiyatları konusunda internetten bilgi almak doğru bir yöntem değildir.  Bu bilgi hasta ile hekim arasında karşılıklı görüşülerek belirlenebilir. Ayrıca her hastada kullanılacak yöntem teknik ve hastanın fiziksel yapısı, ölçüleri ne kadar doku alınacağı gibi durumlar fiyatları değiştiren durumlardır.

Ayrıca hekimin bu konudaki tecrübesi hangi hastanede yapılacağı da fiyatları değiştiren durumlardır.  O nedenle bu konuda en doğru bilgi hekimle karşılıklı görüşülerek alınan bilgidir. Meme küçültme fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

meme küçültme tablosu