Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Küçültme Estetiği

MEME KÜÇÜLTME ESTETİĞİ

Meme küçültme estetiği; Hem sağlık hem de estetik açısından Privacy Estetik’te en çok tercih edilen operasyonlardan biridir. Operasyon sonrası kişilerden en sık duyduğumuz cümle ‘HAFİFLEDİM’ , ‘NİYE BUNCA YILDIR BU YÜKLERİ TAŞIYORMUŞUM’ olur. Çünkü fazla meme dokusunun en belirgin sıkıntıları sırt ağrısı, bel ayrısı, omuz ağrısı, omuz çökmesi, ve yoğun terlemedir. Bu operasyon yaşam standartınızı yükselten bir operasyondur. Operasyon sonrası hem fiziksel faaliyetlerde hem de özgüvende bir artış gözlemlenir. Şekli bozulmuş ya da sarkmış meme dokularında da bu operasyon tercih edilir.

BÜYÜK MEMELER HANGİ SAĞLIK SORUNLARINA NEDEN OLUR?

En çok şikayet geçmeyen bel, boyun ve omuz ağrılarıdır. Bazı hastalarda omuzlarda ve boyundaki kemikler deformite gelişebilir. Hatta bu nedenle bu kemiklere yönelik cerrahi işlem bile gerekebilir.

Meme arasında ve altında geçmeyen pişikler ve mantar enfeksiyonları görülebilir.

Omuzlarda çökmeler görülebilir.

İstenilen kıyafet bulmada zorluk ve benzeri nedenlerle çeşitli psikolojik problemlere neden olabilir.

MEME KÜÇÜLTME ESTETİĞİ SONRASI 

Meme küçültme estetiği farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Hastanın yaşı, sonrasında emzirme hikayesi olup olmayacağına göre uygun yöntem seçilebilir. Günümüzde gelişen yöntemlerle meme dokusuna en az zarar veren ameliyatlar ile sonrasında süt vermenin devam etmesi mümkün. Tabi herhangi bir cerrahi girişim olmadan da süt verme fonksiyonunun olamayabileceği unutulmamalıdır.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRASI 

Meme küçültme ameliyatı sonrası genelde hastalar çok rahat bir şekilde atlatır. Sadece deri ve meme dokusuna işlem yapıldığı için ciddi ağrı beklenmez. Hatta kasaltı meme büyütme ameliyatından çok daha ağrısızdır. Hemen ameliyat sonrası ciddi yüklerden kurtulan hastalar bu ameliyatın olumlu etkilerini hisseder, bel boyun ağrıları geçmeye başlar. Ciddi hareket kısıtlaması olmaz, genelde iki üç gün sonrası normal hayatlarına devam edebilirler.

GÖĞÜS AMELİYATI İLE GÖĞÜS KÜÇÜLTMEYE İHTİYAÇ DUYUYOR MUSUNUZ?

Bazı hastalarda oldukça büyük oranda meme büyüklüğü görülebilir. Acaba ameliyat sonrasında yine büyük olacak mı diye düşünebilirler. Fakat bu ameliyatta istenildiği kadar doku alınarak vücut ile uyumlu meme yapısına sahip olmak mümkün. Son oluşacak göğüs yapısı mevcut omuz ve basen genişliğiniz de hesap edilerek tüm vücudunuz ile uyumlu olması sağlanmalıdır. Sonucun kadınsı vücut yapısını ve estetik olarak güzel bir meme yapısının sağlanması kaçınılmazdır.

MEME KÜÇÜLTE AMELİYATINDA HANGİ YÖNTEMLER KULLANILIR?

Ameliyat öncesinde doktorunuz ile görüşme ve muayane sonrası beklentilerinizin değerlendirilmesi başarılı sonuç için çok önemlidir. Genç hastalarda ve ameliyat sonrası süt verme olasılığı olan kişilerde süt kanallarını koruyucu yöntemler tercih edilmelidir. Fakat ileri yaştaki hastalarda mevcut omuz ve beldeki yüklerden kurtulmanın en önemli amaç olduğu unutulmamalıdır. Meme büyüklüğüne göre ters T, L, J, I şeklinde izler oluşabilir. Meme başının yeni yerinin planlanması açısından santral, süperior, inferior pedikül teknikleri mevcut. Doktorunuz meme yapınız ve beklentileriniz doğrultusunda en uygun yöntemi size sunacaktır.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI KANSERE NEDEN OLUR MU?

Meme küçültme ameliyatı meme kanserine neden olmaz. Riskli hastalarda ve yakınlarında meme kanseri görülen hastalarda ameliyat öncesi usg veya mamografi ile ayrıntılı değerlendirme faydalı olabilir. Meme küçültme ameliyatı ile meme dokusu azalacağı için riskin de azalacağı düşünülebilir. Bazı hastalarda ameliyat sırasında çıkarılan dokular patolojik inceleme de yapılarak daha kesin sonuçlar alınabilir. Yani bu işlemler sırasında erken tanı almak ve bu hastalığın sorunlarından daha erken kurtulmak mümkün.

 

ANESTEZİ

 

 

GENEL

AMELİYAT SÜRESİ

 

2-3 SAAT

İYİLEŞME SÜRESİ

 

3-5 GÜN

KESİN SONUÇ

 

6 AY

KULLANIM SÜRESİ

 

SÜREKLİ

 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

RUTİN MEME TARAMALARINA DEVAM

AĞRI DERECESİ

 

YOK