Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme Nedir?

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde ölçüler çıkartılır ve dikleştirme ölçüler dikkate alınarak yapılır.  Bu arada operasyon bir estetik operasyon olduğundan hastanın beklentileri de önemlidir ve bunlar da değerlendirilir. Memenin genel olarak durumuna bakılır.

Sarkma hafif bir sarkma ise kas dokusu altına bir silikon protez yerleştirilerek memenin dikleştirmesi sağlanır. Şayet sarkma daha fazla bir sarkmaysa meme küçültülerek dikleştirme sağlanır.  Genel anlamda protez yardımıyla da hem dikleşmesi sağlanır hem de genel anlamda memede toparlanma sağlanmış olur.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Göğüs dikleştirme ameliyatı öncelikle hastane koşullarında ve genel anestezi altında yapılan ameliyattır.  Yaklaşık olarak 2 saat ile 4 saat arasında değişiklik gösterir. Meme dikleştirme ameliyatında hafif sarkma olan hastalarda memenin alt kısmına silikon protez konulur.  ameliyat tekniğini memenin durumuna göre doktor belirler.

meme dikleştirme ameliyatı

Meme Dikleştirme Kimler Olmalı?

Meme dikleştirme ameliyatı fiziksel gelişimini tamamlayan 18 yaşını dolduran fiziksel anlamda sağlıklı olan memelerinde deformasyon sorunu ve memelerinde sarkma problemi yaşayan herkese yapılan ameliyatlardan biridir. Ameliyattan sonra memelerde ameliyat izleri kalır.

Ancak bu sorun oluşturacak düzeyde değildir.  Fakat bu bilgi hastaya verilir ve hasta bunu sorun etmeyecekse meme dikleştir ameliyatına karar verilir.

Ayrıca göğüs dikleştirmenin ameliyatında oluşacak izler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu cilt yapısına göre değişir.

Deri cilt kalınlığı veya daha ince olan ciltlerde iyileşme süreci birbirinden farklılık gösterir. Göğüs dikleştirmenin ameliyatında ciddi anlamda meme sarkması yaşayan ve bunu psikolojik anlamda sorun haline getiren kişilere uygulanan ameliyatlardan biridir.

Meme Dikleştirme Öncesi Hazırlık Aşaması

Göğüs dikleştirmenin ameliyatından önce ameliyatı gerçekleştirecek olan plastik cerrah tarafından hastaya meme muayenesi yapılır. Metabolizma ile alakalı sorunu olduğu düşünülen veya böyle bir olasılık bulunan hastalar genellikle 40 yaş üstü hastalarda meme ultrasonu ve mamografi çekildikten sonra meme dikleştirme operasyonu ne karar verilir.

Operasyondan sonra hasta hızla iyileşir ancak sigara içen hastalarda bu süreç uzayabilir. Bu nedenle doktorların önerisi hastanın ameliyat öncesinde sigarayı bırakması ve ameliyattan 4-5 hafta daha sigara içmemesidir. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ve antienflamatuar ilaçlar kullanan hastalarda 2-3 hafta öncesinden bu ilaçların kesilmesi istenir.  Bunun dışında kullanılan ilaçlar varsa bu ilaçlar konusunda hekim bildirilmeli ve kesilmesi gerektiği durumlarda kesilmelidir.

Meme Dikleştirme Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Meme dikleştirme ameliyatından sonra hastaya doktorunda önerisiyle buz kompresi yapması tavsiye edilir.  Ayrıca ameliyattan sonra hasta özel bir sutyen takmak zorundadır. Bu destek sağlayan sporcu sutyene benzeyen bir sutyendir.

Ameliyat sırasında hastanın her iki memesine konan diren 2 gün sonra çıkartılır ve dikişler yaklaşık olarak 15 gün sonra alınır. Ameliyattan sonra hastada ödem oluşabilir ve bu ödem zamanla göğüs şekli oluşmaya başladığında çözülür.  Memenin istenilen son halini alması da yaklaşık olarak 10 hafta gibi bir süreyi kapsar.

meme dikleştirme ameliyatı

Göğüs Kaldırma Ameliyatından Sonra Emzirilebilir Mi?

Göğüs dikleştirmek, memenin durumuna ve yapısına göre gerçekleştirilen ameliyatlardır.  Meme dikleştirmenin operasyonunda memenin durumuna bakılarak çok fazla sarkma varsa memenin kendi dokusu kullanılır.

Ancak küçük ve sarkık memelerde ise alttan destekleyen silikon ilişme kullanılır. Ameliyattan önce büyük memeli kadınlarda küçültme ameliyatında ve silikon protez kullanan hastalarda süt bezlerine asla zarar verilmez.  Bunlar özellikle korunur.  Böylelikle rahat bir şekilde hasta anne emzirmeye devam edebilir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatından Sonra Tekrar Sarkma Olur Mu?

Operasyonda kullanılan teknik ve memenin yapısına bağlı olarak ameliyattan sonra uzun bir süre sarkma yaşanmaz ancak meme dikleştirmenin operasyonunda silikon kullanılmışsa ve kullanılan silikon büyük bir silikon ise yaşın ilerlemesine bağlı olarak yerçekiminin etkisiyle memelerde belli oranda sarkma olur.

Ancak bu sarkma hiçbir zaman ameliyattan önce oluşan bir sarkma olmaz. Ancak kullanılan meme protezi ortalamanın üzerinde bir meme protezi ise sarkma görülebilir.  Bu daha sonra meme tekrar açılarak o meme protezi değiştirilerek memenin tekrar dikleştirmesi sağlanır.

Göğüs Kaldırma Ameliyatı Memedeki Tüm Çatlakları Geçirir Mi?

Meme kaldırma operasyonu estetik bir operasyondur.  Dolayısıyla memenin yapısal olarak estetik bir görselliğe kavuşması sağlanırken aynı zamanda memede oluşmuş çatlaklar ve deformasyonlar ameliyatta giderilir.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Memede Kalacak İzler Rahatsız Edici Midir?

Gerek göğüs dikleştirmenin operasyonunda gerekse diğer meme küçültme veya meme büyütme operasyonunda kesi yapılarak operasyon gerçekleştirileceği için dikiş izi kalmaktadır.  Ancak bu izler hızla iyileşir ve yapılan dikiş estetik dikiş olduğu için bu ince bir çizgi görünümünü alır.

Belli bir süre sonra memede operasyondan sonra dikiş izi kalacağı hastaya anlatılır.  Hasta bu izleri bilerek ameliyat olur ya da bu izlerden rahatsız olan hastalar ameliyat edilmez.  Ancak memede şekil olarak estetik bir görüntü oluşacağından ameliyat izi kişiyi rahatsız edecek noktada bir iz değildir.

Meme Dikleştirme Fiyatları 2023

Fiyatları hekimin tecrübesine, daha önce yaptığı benzer operasyonlara ve referansına göre değişiklik gösterdiği gibi,  hangi hastanenin seçileceği dikleştirme operasyonunda fiyatları etkileyen durumlardır.

Ayrıca operasyonda protez kullanılıp kullanılmayacağı,  kullanılacak olan protezin kalitesi ve markası fiyatları etkileyen durumlardır. Meme dikleştirme fiyatları 2023 konusunda en doğru bilgi operasyonu gerçekleştirecek olan hekimle ilk muayene de karşılıklı görüşülerek belirlenen fiyat bilgisidir.

meme dikleştirme tablosu