Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Büyütme

Estetik cerrahi ile yapılan operasyonlardan biri de meme büyütmedir. Son yıllarda farklı yöntemlerin karşımıza çıktığı estetik cerrahi de kadınların sıklıkla tercih ettiği operasyondur. Kadınların kendi vücutlarında beğenmedikleri gözlerine hoş gelmeyen göğüslerinin operasyon ile istedikleri boyutlara getirme işlemidir. Güzel ve şekilli bir vücut sahibi olmak adına yapılan bu meme büyütme uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Meme şeklinden memnun olmayan kadınlar için tek seçenek cerrahi müdahaledir. Bilinen kanıtlanmış bir ilaç tedavisi günümüzde söz konusu değildir. Bu nedenle meme büyütme ameliyatları yapılır. Silikon meme protezi eklenerek eksik olan doku tamamlanır. Hoş görünmek ve vücudun genel yapısına uygun meme büyüklüğünü gerçekleştirmek amacı ile meme büyütme operasyonları yapılır.

Meme Küçüklüğü Nedenleri

  • Doğuştan gelen genetik faktörler
  • Yapılan diyetler sonunda kilo verilmesi
  • Doğum sonrası yoğun emzirme dönemi ve meme hacminin değişmesi
  • İki meme arasında asimetri olmaması
  • Meme kanseri sonrası bir kısmının alınmış olması

Meme Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Günümüzde sıklıkla yapılan meme büyütme operasyonlarında meme protezi kullanılır. Hastaya ikinci bir seçenek olarak yağ dokusu eklemesi sunulur. Bu aşamada hasta ve doktorun ortak kararı ile işlem gerçekleştirilir. Alanında uzman bir doktora başvurulur ve muayene sonrası doktorun uygun gördüğü ve hastanın da onayladığı şekilde meme büyütme ameliyatı yapılır.

Meme büyütme operasyonu önce hastanın mutlaka muayene edilmesi gereklidir. Genel sağlık durumu ile ilgili tahliller yapılmalıdır. Ayrıca hastanın ailesinde meme kanseri rahatsızlığı durumu değerlendirilmelidir. Operasyon öncesi mutlaka genel sağlık öyküsü, fiziki muayene, 40 yaş üzeri ise mamografi ve meme ultrasonu tetkiklerinin yapılması gereklidir.

Meme Büyütme Operasyon Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Meme büyütme için tüm muayene tetkikler yapıldıktan sonra herhangi bir sorun yok ise hasta ile ameliyat ayrıntıları görüşülür. Başarılı bir operasyon için hasta ve doktorun operasyon ile ilgili sıkı diyalog içerisinde olması gereklidir. Meme içine enjekte edilecek malzemenin silikon mu yağ dokusu içeren jel mi olacağına karar verilmelidir. Protez markasına, memenin hangi bölgesine enjekte edileceğine, protez şekli konuları görüşülmelidir.  Hasta aynı zamanda günlük yaşamına dönme süreci ve tam olarak iyileşme süresi ile ilgili de bilgilendirilmelidir.

Meme Büyütme operasyonları farklı yöntemlerle de yapılmaktadır. Bunları, 3 d yöntemi, hologram göğüs büyütme, İngiliz tipi, keller funnel, brezilya tipi, çipli implant ile büyütme, kompozit meme büyütme, latin tipi, şeklinde sıralayabiliriz.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Meme büyütme ameliyatı geçirmiş hasta 1 hafta kadar hastanede kalabilir. Daha sonraki süreçte doktorun uygun gördüğü zamanda kontrole gelinir. 15 günden sonra yaşam aktivitelerini sürdürebilir. Önemli olan doktorun söylediklerine harfiyen uymaktır. Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi doktor operasyonlar sonrası ilaç verebilir. Bu ilaçlar dışına ilaç kullanılmaması gereklidir.

Estetik cerrahinin diğer operasyonlarında olduğu gibi meme büyütmede de 18 yaşını aşmış olmak gereklidir. Daha büyük meme ölçüsüne sahip olmak adına yapılan operasyonda ergen bir genç kızın gelişimin tamamlamış olması gereklidir. Meme büyüklüğünü ise kişinin boyu kilosu değerlendirilerek hesaplamak mümkündür. Kısa boylu ve zayıf bir bayanın çok büyük memeye sahip olmasının hoş durmayacağı bir gerçektir. Aynı zamanda kadının göğüz kafesi yapısı da meme boyutlarına uygun olmalıdır. Bu nedenle estetik cerrahlar hastalarına önce kendi vücutlarına uygun meme boyutlarına karar vermelerini iletirler. Amaç göz oş gelen vücut hatlarına sahip olmaktır. Fakat bazı bayanlarında tek tercihi büyük olması ise hastanın talebi dikkate alınarak meme büyüklüğü ve şekli düzenlenir.