Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak hem ülkemizde hem de dünyada oldukça yaygındır. Genel olarak vücuda bir yan etkisi olmadığı için hastalık sayılmamaktadır. Ancak estetik açıdan insanları rahatsız ettiğinden kepçe kulak ameliyatı son zamanlarda oldukça yaygın yapılmaktadır. Kepçe kulak hem özgüven eksikliği hem de kişiyi estetik açıdan mutsuz eden bir şey olduğundan bireylerde acil giderilmesi gereken bir sorun olarak görülmektedir.

Kepçe Kulak Nedir?

Kepçe kulak, kulağın genel yapısının bozuk olmasıdır. Dolayısıyla kulağın şeklinde kıkırdağında bir dışa dönüklük yaşanır ve bu da kepçelik olarak yansır. Tamamen kıkırdakların gevşekliğinden ve kıvrımların yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi vücudun genel yapısına olumsuz bir etkisi olmamakla birlikte estetik açıdan kişiyi aşırı derecede rahatsız etmektedir. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatı oldukça merak edilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Hakkında Bilinmeyenler

Geçmiş yılarlıda kişileri oldukça rahatsız eden kepçe kulak günümüzde kısa süreli bir cerrahi yöntem ile kontrol altına sokulabilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı diğer ameliyat türlerine oranla oldukça basit ve iyileşme süresi kısa süren bir ameliyattır. Uygun hastane koşulları ile birlikte yapılması şart olan bu estetik operasyon hastanın yaşına ve kepçelik durumuna göre değişiklik gösterse de yaklaşık 40-90 dakika arasında süren bir operasyondur. Bu operasyonda kulak kıkırdakları baz alınır ve kıkırdak yapısı olması gereken ne ise o şekilde düzeltilir. Kepçe kulak ameliyatı boyunca kulağa kesik uygulanacağından kesiklerin iyileşme süresi biraz sürebilir.

İyileşme Süresi

Operasyonda genel ya da lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu durum kepçelik durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer hastaya genel anestezi uygulanmamış ise hasta aynı gün taburcu edilmektedir. Bu durumda hastanın günlük hayatına dönmesi biraz daha kısa sürmektedir. Ancak genel anestezi uygulanan hastalarda bir gün hastanede yatış süresi bulunmaktadır. Bu süreden sonra taburcu durumunda 1-2 hafta içerisinde hasta gündelik hayatına dönüş yapabilmektedir.

Riskleri

Kepçekulak ameliyatı sanılanın aksine korkulacak bir ameliyat değildir. Küçük yaştaki çocuklarda iyileşme süreci biraz daha kısa olduğundan riskler en az seviyededir. Bu yüzden eğer çocuğunuzda bir kepçe kulak durumu var ise korkulacak bir şey olmadığından emin olmalısınız.