Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe; Doğum ya da kilo vermeler kaynaklı karın kaslarındaki gevşemeler, karın dokusundaki cilt sarkmaları, göbek hizasındaki çatlaklar ve kiloyla gitmeyen yağ dokuları için çözüm olan bir operasyondur. Bu operasyon bir kontür düzeltme operasyonudur ve sonrasında aynaya bakıldığında çok iyi hissettiren bir dokunuştur. Kişinin isteklerine ve beklentilerine göre Liposuction operasyonu ile birlikte uygulanabilir.

Karın Germe Nedir?

Karın Germe operasyonu, aşırı kilo alıp kilo vermeye, hamilelik sonrası karın bölgesinde oluşabilen cilt elastikiyet kaybına bağlı ya da obezite cerrahi operasyonları sonrasında oluşabilecek cilt sarkmalarını sonrasında uygulanan cerrahi bir işlemdir. Karın germe operasyonu ile birlikte ciltte oluşan sarkmalar ve elastikiyetini kaybetmiş deri cerrahi yöntem ile kesilerek dışarı çıkarılır ve daha düz bir karın amaçlanır.

Karın Germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşen ve ortalama olarak 3 saat süren bir operasyondur. Karın Germe ameliyatı sonrasında çıkarılan fazla deri sonrası oluşabilecek izler göbek deliği bölgesinden 8-9 cm aşağısında olacaktır. Göbek deliği bölgesinden 8-9 cm aşağıda oluşabilecek izler iç çamaşırının içinde kalacaktır, böylelikle saklanabilir izler olacaktır. Ayrıca karın germe operasyonu sırasında göbek deliği de yeniden oluşturulacağı için göbek deliğinin çevresinde de izler olacaktır. Ancak zamanla bu izler görünürlüğünü kaybedecek ve belirsiz bir forma kavuşacaktır.

Karın Germe operasyonu sonrasında diren takılı olacaktır. Direnler, bölgedeki kanlanmayı temizlemesi amacı ile uygulanacak olup kontrol randevusunda çıkarılacaktır. Karın Germe operasyonu sonrasında cilt sıkılığının yeniden kazanılmasını sağlamak amacıyla özel bir korse kullanılması önerilmektedir. Bu özel korse karın germe operasyonu sonrası 1 ay boyunca kullanılması tavsiye edilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı sonrasında uygulama bölgesinde ödem ve bir miktar morarma normaldir. Karın Germe Ameliyatı sonrasında karnın nihai formunu kazanması için minimum 6 ay geçmesi gerekmektedir.

Karın Germe Ameliyatında İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasında iyileşme süreci hastaya göre değişebilir. 1-2 gün boyunca hastanede kalmanız gerekebilir. Ameliyat sonrasında hastaya korse giydirilir. 1 ay boyunca bu korseyi çıkarmadan kullanmanız gerekir. Ameliyat bittikten birkaç saat sonra yardım ile yavaş yavaş yürüyebilirsiniz. Bir süre ağrınız olabilir. Dikişlerinizin atmaması için dikkatli bir şekilde adım atmanız da fayda var.

Karın Germe Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karın Germe Ameliyatı öncesinde hangi konulara dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetmek gerekirse, karın germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşmektedir. Dolayısıyla ameliyatın gerçekleşeceği saatten en az 8 saat süreyle hiçbir şey yenilip içilmemesi (oruç tutar gibi) gerekmektedir.

Karın germe ameliyatı öncesinde eğer sigara kullanımı var ise en az 1 ay öncesinden bırakılması gerekmektedir. Sigara kullanımı iyileşme hızını olumsuz etkileyen bir faktördür. Dolayısıyla bırakılması tavsiye edilmektedir.
Karın germe ameliyatı öncesinde kan sulandırıcı etkisi olan asprin ve benzeri ilaçların kullanımı doktor gözetiminde bırakılmalıdır.

Yine kan sulandırıcı özelliği olması sebebiyle bitki çayları ve alkol kullanımı da karın germe ameliyatı öncesinde bırakılmalıdır.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Bütün cerrahi işlemlerde bazı riskler mevcuttur. Genel anestezi altında yapılan bu ameliyatın anesteziye ait riskleri bulunabilir. Karın germe ameliyatı konusunda tecrübeli cerrah tarafından yapılacak bu işlem sonrası oldukça yüz güldürücü sonuçlar alınabilir. Mevcut sarkmış dokulardan kurtulabilir istediğiniz dümdüz bir karın ve ince bir bel yapısına sahip olabilirsiniz. Ameliyat öncesinde ve iyileşme döneminde sigaranın bırakılması yara yerinde ortaya çıkabilecek problemleri en aza indirebilir.

İyileşme sonucu kesi yerinde kalabilecek iz yapısı hastanın genetik yapısı ile de ilgilidir. Ayrıca şeker hastalığı da ameliyat sonrası belirgin bir iz yapısına neden olabilir. Oluşabilecek izler bazen ikinci müdahale gerektirebilir. Ameliyat sırasında kullanılan drenler ile iç kısımda kan birikmesi ihtimali azaltılabilir. Yara yerinde görülebilecek geç iyileşme veya enfeksiyon çoğunlukla uygun antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir. Ameliyat sırasında ve sonrasında kan pıhtısı atması (emboli) her zaman akılda tutulmalıdır. Ameliyat öncesinde varis çorabı giydirilmesi, ameliyat sonrasında erken mobilizasyon sağlanması ve gereğinde kullanılacak ilaçlar ile tedavi sağlanabilir.

Ameliyat Sonrasında Hamilelik

Ameliyat yaptıran kişilerin en merak ettiği sorulardan bir tanesi de ameliyat sonrasında oluşan hamilelik de aynı şeylerin meydana gelip gelmeyeceğidir. Karın germe operasyonu sizin hamile kalmanızı etkileyen bir durum değildir. Ameliyat bittikten sonra doktorunuzla görüşerek hamile kalma konusunda bilgi alabilirsiniz.
Hamilelik döneminde sonra bu ameliyatı yaptırmak isteyen hastaların ise en az 1 yıl beklemesi önerilir. Annenin düzenli beslenmesi ve emzirme dönemi bu anlamda çok önemlidir. 1 yıl bittikten sonra doktorunuzla görüşerek operasyonu ne zaman yaptırmanızla ilgili gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Sağlık durumu iyi olan, gelecekte bir hamilelik planlamayan her kadının yaptırabileceği bir operasyondur.

Karın Germe Ameliyatı ve Fiyatları 2020

Karın Germe Ameliyatı ile ilgili farklı fiyat politikaları bulunmaktadır. Bu farklılık özel hastanelerin fiyat politikasına göre ya da özel çalışan doktorların kendi fiyat politikasına göre değişebilmektedir. Karın Germe Ameliyatı ile ilgili telefondan fiyat almak çok önerilmemektedir. Öncelikle fiziki bir doktor konsültasyonunun gerçekleştirilmesi ve hastanın tam ihtiyaçlarının belirlenerek tedavi planı çıkarılması gerekmektedir.