Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Karın Germe

Karın germe ameliyatı karın bölgesinde bulunan fazla yağ ve derinin çıkartılıp daha da gençleştirilmesi sağlanır. Bu ameliyat sayesinde karnın yağ ve gevşek dokusu artarak şiş görüntüsü giderilir ve yeniden daha düz bir karnın oluşmasına olanak sağlanır.

Karın germe ameliyatı genellikle kadın hastalar da çok sık rastlanılan bir durumdur. Bu kadar çok sık rastlanmasının sebebi, karın duvarında ki kasların hamilelik döneminde gerilerek esnekliğini yitirmesinden kaynaklanır. Abdominosplastik adıyla bilinen karın germe bir nevi estetik ameliyat gerektiren bir durumdur. Karın ve göbek çevresi için etkili olan yöntemlerden bir tanesidir.

Genellikler kişiler de olması gerekenden daha fazla kilo alımı ve hamilelik sonucunda deformasyonlar meydana gelir. Oluşan bu deformasyonların yok edilmesi spor ve diyetle pek mümkün olmayabilir. Bu nedenle bu operasyonu yaptırmak zorunda kalabilirsiniz.

Ameliyat Nasıl Olur?

Karın germe ameliyatı doktor tarafından incelenen radyolojik sonuçların doğrultusunda karar verilir. Genellikle göbek deliği bölgesine kadar olan yerde sarkık ve çatlamış olan deri alınarak göbek deliği daha da aşağı doğru çekilir. Göbek de meydana gelen fazla yağlar da liposuction ile alınır. Karın duvarlarının üzerinde bulunan toplayıcı dikişler sayesinde karın kasları sıkılaştırılır ve eski görünüm elde edilmiş olur.  Ameliyat sonrasında meydana gelen kesiler estetik dikiş sayesinde yok edilir.

Ameliyat sonrasında sık kilo alıp vermede ve hamilelikte meydana gelen sarkmalar alınmış olur. Ancak dikkat etmediğiniz sürede aynı sorunla tekrar karşılaşmanız mümkün. Ameliyat kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Genellikle 3-3,5 saat arasında sürer. Gevşeklik ve sarkma sorunu çok fazla değil ise bu durum daha kısa sürebilir.

Karın Germe Ameliyatında İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasında iyileşme süreci hastaya göre değişebilir. 1-2 gün boyunca hastanede kalmanız gerekebilir. Ameliyat sonrasında hastaya korse giydirilir. 1 ay boyunca bu korseyi çıkarmadan kullanmanız gerekir. Ameliyat bittikten birkaç saat sonra yardım ile yavaş yavaş yürüyebilirsiniz. Bir süre ağrınız olabilir. Dikişlerinizin atmaması için dikkatli bir şekilde adım atmanız da fayda var.

Ameliyat Sonrasında Hamilelik

Ameliyat yaptıran kişilerin en merak ettiği sorulardan bir tanesi de ameliyat sonrasında oluşan hamilelik de aynı şeylerin meydana gelip gelmeyeceğidir. Karın germe operasyonu sizin hamile kalmanızı etkileyen bir durum değildir. Ameliyat bittikten sonra doktorunuzla görüşerek hamile kalma konusunda bilgi alabilirsiniz.

Hamilelik döneminde sonra bu ameliyatı yaptırmak isteyen hastaların ise en az 1 yıl beklemesi önerilir. Annenin düzenli beslenmesi ve emzirme dönemi bu anlamda çok önemlidir. 1 yıl bittikten sonra doktorunuzla görüşerek operasyonu ne zaman yaptırmanızla ilgili gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Sağlık durumu iyi olan, gelecekte bir hamilelik planlamayan her kadının yaptırabileceği bir operasyondur.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat olduktan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli nokta karnınızı zorlayacak bir hareket de bulunmamanızdır. Doktorunuz tarafından takılan korseyi çıkarmamanız gerekir. Özellikle duş alırken, eğilip kalkarken bu anlamda dikkatli olmanız gerekir. Korse sizin iyileşme sürecinizi de hızlandıracaktır. Yatakta yatarken dümdüz yatmak yerine bacaklarınızı karın bölgenize çekerek uyumanız gerekir. Ayrıca yatağınızın mutlaka ortopedik olması gerekir. Bandaj kaldığı sürece duş almamanız gerekir. Bandajlar çıktıktan sonra duş almaya başlayabilirsiniz.

Operasyon sonrasında 2 ay boyunca hastaya herhangi bir egzersiz önerilmez. Eğer spor yapıyorsanız sporu bir süre bırakmanız istenir. Kendinizi zorlayacak herhangi bir hareket de bulunmamanız gerekiyor. Doktorun verdiği talimatlara uyarak ve kontrollere giderek kısa süre de eski sağlığınıza kavuşmanız da mümkün.