Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Jinekomasti

Günümüzde her ne kadar estetik görünüm ve müdahaleler yalnızca kadınlar için önemli görünse de aksine erkekler için de dış görünüm oldukça önemlidir. Özellikle erkeklerin meme dokularındaki genişleme nedeniyle başvurmuş oldukları estetik cerrahi son dönemlerde gittikçe popülerleşmektedir.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, kısaca erkeklerde meme dokularındaki genişleme olarak tanımlanabilmektedir. Yani erkek meme dokusunun büyümesi olan jinekomasti, bedende meme ucunun altından başlayarak göğüs bölgesine doğru yayılan sert bir kütle şeklinde ortaya çıkar. Genç erkeklerde yaşlı erkeklere oranla daha fazla görünen bu durum aslında bir yağ dokusu değil, glandüler dokunun genişlemesi halidir. Genellikle ağrısız olan bu durum bazı vakalarda ağrılı da olabilmektedir. Ayrıca kimi durumlarda yalnızca bir meme burumdan etkilenirken bazı durumlarda ise iki meme birden bu durumdan etkilenebilir.

Jinekomastinin Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde meme dokularındaki genişleme olarak ifade edilen ve birçok erkekte görülen bu durumun bir takım nedenleri aşağıdaki gibidir:

  • Hormon dengesizliği: Jinekomasti vakalarının en sık görünen nedenleri arasında seks hormonları olan testosteron ve östrojen arasındaki dengesizlikler gelmektedir. Özellikle de östrojen, meme dokusunun genişlemesine ve büyümesine neden olmaktadır.
  • Aşırı Kilo: Şişmanlık yani obezite, jinekomasti rahatsızlığının en yaygın nedenlerinden birisidir. Alınan kilolar kişide meme dokusunun büyümesine neden olabilen östrojen hormonu seviyelerini yükseltebilir.
  • Anneden Bebeğe Geçen Östrojen: Yeni doğan erkek bebeklerde jinekomasti anneden plasenta yoluyla bebeğe geçen östrojen nedeniyle de meydana gelebilir. Ancak bu durum geçicidir. Doğumdan yaklaşık olarak birkaç hafta sonra bu durum ortadan kalkacaktır.
  • Ergenlik: Ergenlik döneminde hem kadınlarda hem de erkeklerde hormon seviyeleri değişmektedir. Örneğin erkeklerde testosteron seviyesinin düşmesi östrojen meme dokusunun büyümesine neden olabilmektedir. Dolayısıyla özellikle ergenlik döneminde olan erkeklerde hormonal değişiklikler nedeniyle meme genişlemesi oluşabilmektedir.
  • Yaşlılık: Erkeklerde yaşın ilerlemesi ile birlikte daha az testosteron ve daha fazla östrojen üretilmektedir. Bu durumdan dolayı da artan yaşlarda aşırı meme dokusu büyümesi görülmesi doğaldır.
  • Ancak bu nedenlerin yanı sıra; bir takım ilaçların yan etkisi, aşırı alkol tüketimi ya da böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar da jinekomastiye neden olabilmektedir.

Jinekomasti Rahatsızlığının Tedavisi

Jinekomasti tedavisi konusu aslında kişilerin bu durumdan duydukları rahatsızlığa göre şekillenmektedir. Çünkü bu tedavi her zaman için gerekli bir durum değildir. Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan bu durum daha çok “geçici jinekomasti” olarak görülmektedir. Hatta yaklaşık olarak üç yıl içerisinde tedavi olmadan kendiliğinden geçecektir. Ya da jinekomastinin nedeni kullanılan ilaçlarsa, söz konusu ilacı kesmek jinekomastiyi azaltacaktır. Veya herhangi bir rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkıyorsa bu durumda da söz konusu hastalığın tedavisi sonrasında jinekomasti kendiliğinden geçecektir.

Jinekomasti Ameliyatı

Eğer jinekomasti geçici bir takım nedenlerden kaynaklanmıyor ya da dönemsel bir rahatsızlık olarak ortaya çıkmamışsa bu durumda ameliyat seçeceği kullanılabilmektedir. Çünkü ileri derecelere ulaşan ve hatta sarkık memeler ortaya çıktığında başvurulan operasyonla meme dokusunun üzerindeki deri alınır. Bu esnada meme başları uygun ölçülerde küçültülür ve gereken yerlere deri yaması şeklinde yerleştirilir. Ameliyat sonrasında oldukça küçük bir iz kalmaktadır. Ancak bu durum sarkık ve büyük meme görünümünden rahatsız olan ve bundan kurtulmak isteyen kişiler için oldukça küçük etkidir.

Erkekler için psikolojik açıdan oldukça olumsuz etkileri olabilen jinekomasti sorunu konusunda en kesin çözüm olan jinekomasti ameliyatı ile daha fit ve daha estetik bir görünüm sağlanmaktadır. 17 yaşın üzerinde herkesin olabileceği operasyon ortalama 1 saat sürmektedir.