Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Göz Kapağı Ameliyatı

Estetik operasyonları günümüzde oldukça çeşitli şekillerde yapılabilmektedir. Çeşitliliğinin artması estetik operasyona olan ilginin daha da fazlalaşmasına neden olmaktadır. Vücudumuzda şikayetçi olduğumuz ya da sağlık açısından bizi olumsuz etkileyen bölümleri estetik operasyon ile düzeltebilme özelliğine sahip olabilmek özellikle bayanları da çok fazla memnun ediyor. Göz kapağı ameliyatı da son günlerde çok fazla duyduğumuz ve yine özellikle bayanların çok fazla ilgi gösterdiği bir estetik operasyonudur.

Hangi Durumlarda Yapılır?

Göz kapağı yüzün en önemli bölümlerinden bir tanesidir. Burada yaşanan bir olumsuzluk hastanın gündelik hayatına yine olumsuz yönde yansımaktadır. Bu nedenle göz kapağı ameliyatı ile yaşanan bu olumsuzluklar ortadan kaldırılmış olmaktadır. Göz kapağı ameliyatı ile göz altı torbaları, göz çevresinde yaşanan kırışıklıklar, göz altı sarkmaları gibi estetik görünümler yok edilebilir. Ayrıca göz kapağında yaşanan bir rahatsızlık yine göz kapağı ameliyatı ile giderilebilmektedir.

Yaş Sınırı Var mıdır?

Tüm estetik operasyonlar için tabi ki belirli bir yaş şartı aranabilmektedir. Ancak göz kapaklarında meydana gelen bazı olumsuzlukların bazen yaş ile alakası bulunmamaktadır. Bazen kalıtsal ya da doğumdan kaynaklı faktörlerden dolayı bir olumsuzluk yaşanabilmektedir. Böyle durumlarda mümkün olduğunca en erken seviyede önlem almak hasta açısından da faydalı olacaktır. Örneğin bazı göz tiplerine kalıtsal bir şekilde göz altı torbaları dışa dönüktür ve göz altı kısımlarında bir şişlik vardır. Böyle hastaların belirli bir yaşı doldurması beklenmeden erken müdahale yapılabilmesi söz konusu olabilmektedir. Gözkapağı ameliyatı ile yine bu tür şikayetler ortadan kaldırılmaktadır.

Ameliyat Süresi

Bu operasyon üst göz kapak ve alt göz kapak olmak üzere iki seviyede yapılmaktadır. Eğer sadece üst göz kapağı üzerinde çalışılacaksa işlem kısa sürmektedir. Yaklaşık 30 dakika gibi bir sürede operasyon tamamlanmaktadır. Ancak alt göz kapak üzerinde çalışılacaksa işlem biraz daha uzun sürebilmektedir. Bu da yaklaşık 1-1.5 saat olarak bilinmektedir. Burada önemli olan göz kapağı operasyonlarında yüzde farklı bir işlem yapılıp yapılmayacağıdır. Göz kapakları oldukça hassas bölgelerdir. Bu nedenle hem hastanın hem de işlemi yapan doktorun çok titiz olması gerekmektedir.

İyileşme Süreci

Diğer operasyonlara göre hasta çok daha kısa sürede gündelik hayatına dönebilmektedir. Yaklaşık birkaç güne iyileşme süresi olduğunu söylemek mümkündür.