Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Estetik Cerrahi

Estetik cerrahi doğuştan ya da sonradan meydana gelen dış görünümdeki kusurların düzeldiği cerrahi bir daldır. Görünüşün kendine güveni etkilemesi yanı sıra dış görünüşteki bir takım bozukluklar ilerleyen yaşlarda sağlık sorunlarında da neden olabilir. Estetik cerrahi ile kişilerin daha hoş şekilde görünmesi sağladığı gibi oluşabilecek sağlık sorunlarına da önlemdir. Estetik cerrahi aynı zamanda kozmetik cerrahi adı ile de anılır. Aslında plastik cerrahi bütününe estetik cerrahi denilir.

İşlevini kaybetmiş olan uzuvların dokularının yeniden canlanması adına çözüm yolu olarak ortaya çıkan estetik cerrahi alanında uzman kişiler ile yaptırılmalıdır. Ayrıca estetik cerrahi işlemi bir tedavi yöntemi değildir. Mevcut olan bir hastalığın tedavisi için yapılmaz. Estetik cerrahi sağlıklı kişilerin vücutsal görünümleri için yapılır. Bu operasyonu ise sıradan bir tıp merkezi ya da hastane yerine mutlaka alanında uzman doktorların bulunduğu tam teşekküllü bir hastanede yaptırmak gereklidir.

Cerrahi Denildiğinde birçoğumuzun aklına operasyon sonrası dikiş izi, kesikler gelir. Fakat estetik cerrahi operasyonlarında dikiş izi yara gibi durumlar söz konusu değildir. Aynı zamanda estetik cerrahide operasyonsuz olan dolgu, deri lazer uygulamaları, kök hücre yöntemi de bulunur. Operasyon dışı bu tarz uygulamalarında yine uzman estetik cerrah tarafından yapılması gereklidir.

Estetik Cerrahi Alanları

Estetik cerrahi ile düzeltilen uzvular; burun, meme, jinekomasti, erkekte karın bölge şekil düzeltmesi, yüzde yapılan yenileme uygulamaları ve vücut şekillendirme şeklindedir. Tüm bu uygulamalar operasyon olsun ya da olmasın estetik cerrahi uygulamalarıdır Ayrıca yara izlerinin yok edilmesi, benlerin alınması, botoks, cilt gençleştirme, yüz askıları gibi işlemlerde estetik cerrahi uygulamaları olarak kabul edilir.

Burun Estetiği Cerrahisi

Günümüzde her gün yeni yöntemlerin ortaya çıktığı ve en sık yaptırılan cerrahi operasyon burun estetiğidir. Özelliklede doğuştan gelen kemerli burunun görüntüyü çok çirkinleştirmesi nedeni ile yaptırılır. Kemer ve burun kemiğindeki eğrilik bir süre sonra burun tıkanıklığına ve nefes darlığına neden olabilir. Tüm bunların önüne geçmek adına hem de hoş bir görünüm adına burun estetik operasyonları yapılır. Amaç burnun düzgün görünmesini sağlamak ve ilerde yaşanacak problemleri engellemektir.

Meme Estetiği Cerrahisi

Güzel ve alımlı görünmek isteyen bayanların sık sık başvurduğu cerrahi yöntem meme büyütme, küçültme ve sarkma düzeltmeleri yapılır. Memede meydana gelen deformasyonların ve asimetrinin giderilmesi ve yağ dokularının azaltılması için estetik cerrahi yöntemlerinden uygun olanı kullanılır. Daha hoş görünmek ve daha alımlı görünmek amacı ile kadınların yaptırdığı bu operasyonlarda çoğunlukla istenilen sonuç elde edilir. Daha hoş görünmek ve daha alımlı görünmek amacı ile kadınların yaptırdığı bu operasyonlarda çoğunlukla istenilen sonuç elde edilir.

Yüz Estetiği

Yüzün daha sağlıklı ve daha genç gözükmesi amacı ile yapılan yüz estetiği kadın erkek herkesin başvurduğu bir yöntemdir. Dolgu, yüz germe, göz kapağı, ağız çevresi ve diğer yüz içerikli işlemlerin tamamını kapsar. Aynı zamanda çene büyütme ve küçültme, kulak şeklindeki bozukluğun düzeltilmesi de yüz estetiği operasyonları arasında sayılır. Estetik cerrahi açıdan bunların çoğu bir operasyon içermese de estetik cerrahi alanına girer.

Vücut Şekillendirme Estetiği

Estetik cerrahinin genel amacı hoş olmayan uzuvların düzeltilmesidir. Yüzün dışında yer alan fazla kilolar sebebi ile yapılan müdahaleler de estetik cerrahi olarak kabul edilir. Yağ enjeksiyonları, karın germe, karın estetiği, bacak şekillendirme ve bel inceltme estetikleri estetik cerrahi alanına girer. Daha hoş bir görünüm için yapılan tüm estetik operasyonlarda alanında uzman bir doktor uygulaması çok önemlidir. Aksi takdirde yapılan bu tür müdahaleler büyük sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.