Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dudak Dolgusu

Güzel ve hoş görünmek kadın erkek her bireyin istediği bir durumdur. Estetik işlemlerin hepsi bu amaçla yapılır. Kişilerin memnun olmadıkları bir uzuvlarında bulunan kusuru ortadan kaldırır. Estetik açıdan son yıllarda her açıdan ve her alandan farklı yöntemler ortaya çıkmıştır. Daha az acı veren ve daha hızlı bir şekilde etkisini gösteren işlemler ile güzel ve hoş görünmek mümkün hale gelmiştir. Dudak dolgusu da kısa sürede yapılan ve özellikle ince dudaklara sahip bayanların tercih ettiği bir estetik alanıdır.

Estetik gelişmelerden biri olan dudak dolgusu bayanların güzel ve hoş görünmek adına yaptırdığı bir yöntemdir. Dudakların daha dolgun görünmesi amacı ile yapılan dudak dolgusu son derece hassas bir işlemdir. Dudakları dolgunlaştırmak amacı ile dudak ve ağız çevresine enjekte edilen dermal dolgu türleri farklı farklıdır. En yaygın olarak kullanılan ise hyalunorik benzeri madde içeriği taşır. İnsan vücudunda doğal olarak bulunan hyaluronik dudakların hacminin artmasını sağlar.

Dudak Dolgusu Neden Yapılır?

Güzel ve hoş görünmek özellikle bayanlarda öz güveni arttıran bir durumdur. Hemen hemen her bayan hoş görünmek adına kuaförler, güzellik salonları ve bazıları da uzman estetisyenler ile görüşür. Kendi ile alakalı hoşlanmadığı kısımların düzeltilmesini ister. Alanında uzman doktor tarafından yapılan doğru müdahalelerle dudakların daha hoş ve dolgun görünmesi sağlanır.

Dudak Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Dudak dolgusu diğer tüm estetik tedavilerde olduğu gibi alanında uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Genel sağlığı iyi durumda olan her birey dudak dolgusu yaptırabilir. Fakat kronik rahatsızlığı olanların ilgili doktorlarından konu ile ilgili bilgi almaları gerekir.  Sigara kullananlarda, şeker hastalarında, alerjik rahatsızlıkları olanlarda dudak dolgusu uygulamasından beklenmedik komplikasyon gelişebilir.

Dudak dolgusu işlemi öncesinde doktor muayenesi yapılmalıdır. İşlemin uygulanacağı kişinin fotoğrafları çekilerek dolgu miktarı doktor tarafından belirlenir. Dudak dolgusu işleminde sadece dudak kenar çizgilerine dolgu işlemi yapılabilir. Böylelikle de az dolgu ile dolgun dudaklar elde edilebilir.

Dudak dolgusu işlemi öncesi dudaklara yapılan uyuşturucu iğne ile acı hissi engellenir. Doktor daha önceden planladığı şekilde dudaklara dolgu malzemesini enjekte eder. Doktor daha sonra eli ile dudağın şeklini özenle düzeltir ve şekli son haline getirir. İşlem öncesi dudaklara enjekte edilen uyuşturucu etkisini 4 saat boyunca gösterir. Ertesi gün ise dudakların çeşitli yerlerinde morluk oluşabilir. Dudak dolgusu işleminde tamamen iyileşmek 10 gün kadar sürebilir. Daha sonra yavaş yavaş şişlik azalır ve dudak verilen şekle gelir.

Dudak Dolgusu sonrası

Dudak dolgusu işlemi ardından yıkanmak, sıcak su ile temas etmek yasaktır. Ertesi gün yaşanabilecek morlukların artmaması adına doktorun söylediklerinin harfiyen yapılması gereklidir. Özellikle ilk 10 gün boyunca dudaklar ile temas etmemek gereklidir. Aynı zamanda doktor kontrolü de 10 gün sonra yapılır. Doktor 10 gün içerisinde dudakta olması gereken değişiklikleri değerlendirir. Aksi bir durum söz konusu ise de müdahale eder.

Dudak dolgusunun 10 gün içerisinde görüntüsü yaygın ve topaklanmayan şekilde olması gereklidir. Doktor tarafından yapılan kontrol sonrası her şey normal ise normal hayata devam etmek gereklidir. Her tıbbi müdahalede olduğu gibi dudak dolgusunda da belirli bir süre dikkat etmek çok önemlidir. İstediğiniz verimi alabilmek adında çok özenli davranmak şarttır. Doktorun uyarıları dikkate alınır ise sonuç da daha güzel olacaktır. Ortalama bir dudak dolgusu işlemi 4 ay ile 6 ay arasında etkisini sürdürür. Daha sonra görünüme göre tekrar edilmesi mümkün bir işlemdir.