Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Estetiği

Güzel ve hoş görünmek amaçlı olarak yapılan estetik operasyonlar arasında en sık yaptırılan burun estetiğidir. Yüzün orta yerinde bulunan burun çıkıntı şekli sebebi ile kişinin yüzünün tüm görünümünü etkiler. Burun estetiği kişinin doğuştan gelen burun yapısındaki kemerli görünümün ya da burun kemiğindeki eğikliğin düzeltilmesini amaçlar. Bu kemik eğriliği, burunda oluşmuş etler veya kemerli burun durumu bir süre sonra yoğun burun tıkanıklığına ve nefes darlığına neden olabilir. Çoğu zaman burun estetiği hem sağlık hem de görünümün daha hoş olması için yapılır.

Kişinin solunum organlarından biri olan burunda yapılan operasyonun mutlaka sağlıklı nefes almayı devam ettirmesi gereklidir. Kadın ya da erkek günümüzde birçok kişinin yaptırdığı burun estetiği farklı yöntemler uygulanarak yapılır. Öncelikle burun estetiğinde şekil odaklı olarak kişinin yüzüne uygun olan burun şekli çeşitli görseller ile belirlenir. Ardından ise operasyon yapılır. Hayati önem taşıyan burnun mutlaka konusunda uzman bir doktor ile tam teşekküllü bir hastanede yapılması gereklidir.

Burun Estetiği Yöntemleri

Ülkemizde en sıklıkla tercih edilen estetik müdahale burun estetiğidir. Son yıllarda gelişen teknoloji ile burun estetiği birçok farklı yöntem ile daha az ağrı ve daha kısa sürede iyileşme şeklinde yapılmaktadır. Açık burun estetiği, kapalı burun estetiği ve ameliyatsız burun estetiği şeklinde 3 farklı yöntem kullanılır. Kişinin sağlık durumu, burnun deforme durumu dikkate alınarak yöntem belirlenir. Bu yöntemlerin hepsinden önce fotoğraflar çekilerek çeşitli çizim ve şekillendirme ile kişinin operasyon ya da müdahale sonrası nasıl bir buruna kavuşması gerektiği belirlenir.

Burun estetiği öncesi kişinin neden bunu yaptırmak istediğine karar vermesi gereklidir. Ayrıca mümkün ise zorunlu kalmadıkça 18 yaşından önce burun estetiği yaptırılmamalıdır. Bu operasyondan ne beklediğini doktoru ile ayrıntılı olarak görüşmelidir. Özellikle açık operasyonlar sonrası ağrı acının yanı sıra 10 gün kadar süren hatta bazen 1 aya varabilen morlukları kabul etmelidir.

Açık ya da kapalı yöntem olsun burun estetiği operasyonları ortalama olarak 1 ile 4 saat kadar sürmektedir. Açık yöntemde burnun uç kısmına kesi atılır. Burun tamamı açılarak ilgili kemiğe gerekli şekil vermek işlemi yapılır. Kapalı yöntemde ise tüm kesiler burnun içerisinde kalır. Bu iki yöntem içinde 10 günlük şişlik morluk ve tam şeklin belirlenmesi 1 aydır. Burun estetiği operasyonu sonrası tam şekil oturması 1 yıl kadar sürer.

Burun Ucu Estetiği

Burun estetiği operasyonları arasında en kolay olanıdır. Ana kemiğe müdahale edilmeden sadece uçtaki yumuşak kısma yapılan operasyondur. Burun ucunun düşük olması, bir yana kayması, fazla kalkık olması ya da sivri bir yapıya sahip olması nedeni ile yapılır. Şekil bozuklukları giderilerek nefes almanın normale dönmesi sağlanır.

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Operasyon sonrası tampon ve bandajlar nedeni ile ağızdan nefes alınacağından sık sık su içilmelidir.
 • Yumuşak ve kolay çiğnenen gıdalar tüketilmelidir.
 • Dudak kremi dudaklar nemli kalsın diye sürülmelidir.
 • Tamponlar alınana kadar ağızdan nefes alınmalıdır.
 • Kesinlikle kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • Baş uyku esnasında 30 dereceye kadar yüksekte tutulmalıdır.
 • Burunun ağıza yakın olması nedeni ile diş fırçalarken yumuşak fırça kullanılmalıdır.
 • Operasyon sonrasında 15 gün kadar eğilmek, ağır kaldırmaktan sakının.
 • 3 ay süre ile gözlük kullanmayın.
 • Tamponların çıkmasının ardından doktorun verdiği merhem ve kulak temizleme çubuğu ile çok yavaş bir şekilde burnunuzu temizleyin.
 • 1 ay süre ile güneşe direk çıkmayın.